Nadwrażliwości zębów: skąd się bierze i jak ją zwalczyć.

Nadwrażliwość zębów jest jedną z najczęściej zgłaszanych przez pacjentów dolegliwości bólowych. Jej przyczyn jest wiele — aby móc skutecznie pozbyć się problemu, należy rozpocząć od poszukiwania jej źródła.

Nadwrażliwość zębów objawia się przede wszystkim bólem. Trudno go jednak jednoznacznie określić i sklasyfikować. Odczucia uzależnione są zarówno od budowy zębów, stopnia nasilenia dolegliwości, jak i progu odczuwania bólu. Część pacjentów określa go jako umiarkowany, pozostali jako silny i przeszywający.
Ból spowodowany nadwrażliwością pojawia się natychmiast po zetknięciu się z bodźcem, który go wywołuje. Na szczęście znika równie szybko, jak się pojawia.

Skąd bierze się nadwrażliwość?

Większość pacjentów doświadcza dolegliwości bólowych po kontakcie z gorącym, zimnym, kwaśnym, słodkim lub bardzo słonym jedzeniem i piciem, mroźnym powietrzem, a także w trakcie szczotkowania zębów, nitkowania lub badania stomatologicznego.

Wśród najczęstszych przyczyn nadwrażliwości wymienia się zbyt agresywne szczotkowanie, nadużywanie past wybielających, używanie twardej szczoteczki, bruksizm, wady zgryzu, niewłaściwą dietę, choroby dziąseł, wybielanie zębów oraz choroby układu pokarmowego, np. refluks.
Nadwrażliwość zębów pojawia się najczęściej u osób dorosłych, między 20 a 50 rokiem życia. Znacznie częściej skarżą się na nią kobiety niż mężczyźni. Za najwrażliwsze zęby uważa się kły, najmniej siekacze.

Leczenie nadwrażliwości w domu

Aby pozbyć się problemu nadwrażliwych zębów, należy przede wszystkim znaleźć jego źródło, a następnie jak najszybciej je wyeliminować.
Jeżeli nadwrażliwość zębów wynika z utraty szkliwa spowodowanego zbyt mocnym myciem zębów, spożywaniem kwaśnych potraw i napojów, częstych wymiotów, wybielania lub nocnego zgrzytania można spróbować samodzielnie pozbyć się problemu.
Po pierwsze zacznij od wymienienia szczoteczki na miękką i myj zęby delikatnie. Pamiętaj – mocne szczotkowanie nie jest równoznaczne z dobrze oczyszczonymi zębami! Koniecznie wyeliminuj ze swojego jadłospisu kwaśne potrawy, a napoje rozpuszczające szkliwo, np. coca-colę, zastąp wodą. Pod żadnym pozorem nie myj zębów bezpośrednio po spożyciu posiłku bogatego w kwasy! Zamiast szczotkować, po prostu przepłucz usta wodą. Jak jeszcze możesz pomóc swoim zębom? Zwykłą pastę zastąp specjalistyczną, przeznaczoną dla zębów wrażliwych.

Leczenie u stomatologa

Jeżeli problem nie ustąpił lub jeszcze bardziej się nasilił, koniecznie umów się na wizytę u dentysty, który przeprowadzi zabieg znoszący nadwrażliwość. Leczenie polega na zaaplikowaniu na zęby środka desensytyzującego, zawierającego związki fluoru, wapnia, potasu, a także substancje uszczelniające.

Godziny otwarcia:
Pileckiego 132
pon.-piątek.: 09:00 - 20:00
wybrane soboty.: 09:00 - 13:00 Laboratorium Protetyczne, Miklaszewskiego 9,
pon.-piątek.: 09:00 - 17:00
Pileckiego 132,
Ursynów - Warszawa
telefon: (22) 894 58 68
kom: 734 469 653
Laboratorium Protetyczne, Miklaszewskiego 9,
Ursynów - Warszawa
telefon: (22) 641 22 77
kom: 602 535 383

Menu