Jak dbać o zęby, by im nie zaszkodzić?

 

Aby nasze zęby i dziąsła były zdrowe, musimy dbać o ich higienę — wiedzą o tym nawet dzieci. I choć mycie zębów wydaje się czynnością banalną, większość z nas robi to nieprawidłowo. Jakie błędy popełniamy najczęściej?

Odpowiednia szczoteczka to podstawa. Jaka powinna być ta idealna? Taka, której główka jest mała a stopień twardości średni. Szczoteczką zbyt dużą trudno dotrzeć do wszystkich zakamarków jamy ustnej. Z kolei zbyt twardym włosiem łatwo uszkodzić szkliwo oraz dziąsła. Jeśli mimo starannego mycia zębów szczoteczką klasyczną masz wrażenie, że twoje zęby nie są całkowicie czyste, postaw na szczoteczkę elektryczną lub soniczną.

Jak szczoteczka to i pasta – nierozłączny duet. Sklepowe półki uginają się pod ich ciężarem, czy wszystkie jednak są tak samo skuteczne i bezpieczne? Stomatolodzy zgodnie radzą, aby z rozwagą używać preparatów wybielających o wysokim stopniu ścieralności. Ich nadmierne stosowanie może przynieść efekt odwrotny od oczekiwanego – starte szkliwo będzie jeszcze bardziej wchłaniało barwniki zawarte w pożywieniu.

A co z płynem do płukania ust? Te zawierające alkohol dają wrażenie większego odświeżenia, dlatego często sięgamy właśnie po nie. Niestety stosowane przez dłuższy czas mogą doprowadzić do wysuszenia jamy ustnej oraz powstawania przebarwień na powierzchni zębów. Sięgając w sklepie po płyn, koniecznie więc sprawdź jego skład.

Czy mycie zębów może być dla nich niebezpieczne? Owszem. Na przykład wtedy, gdy robisz to od razu po spożyciu potraw o niskim pH lub bezpośrednio po wypiciu soku owocowego. Kwasy owocowe, wtarte w szkliwo w trakcie mycia, skutkują jego erozją oraz pojawieniem się nadwrażliwości. Jedząc cytrusy, zawsze odczekaj około pół godziny, aż ślina wyrówna poziom pH jamie ustnej i dopiero wtedy umyj zęby. Jak długo? Około 2 – 3 minuty. Niestety większość z nas robi to zbyt krótko. Mycie języka to także sprawa, o której sporo osób zupełnie zapomina.

Czy oznacza to, że myjąc zęby dłużej, będą jeszcze czystsze? Niekoniecznie. Nie warto przesadzać także w tę stronę. Zbyt długie i intensywne szczotkowanie zębów powoduje pojawienie się ubytków klinowych oraz odsłanianie się szyjek, a nawet korzeni zębów.

Samo mycie to nie wszystko. Tu liczy się także technika. Dentyści zalecają oczyszczanie zębów techniką wymiatającą. Na czym polega? Zęby szczotkować należy w kierunku od żuchwy ku górze oraz od szczęki ku dołowi. Popularne mycie zębów ruchem szorującym może skutkować ścieraniem szkliwa, szczególnie w okolicy przyszyjkowej.

Godziny otwarcia:
Pileckiego 132
pon.-piątek.: 09:00 - 20:00
wybrane soboty.: 09:00 - 13:00 Laboratorium Protetyczne, Miklaszewskiego 9,
pon.-piątek.: 09:00 - 17:00
Pileckiego 132,
Ursynów - Warszawa
telefon: (22) 894 58 68
kom: 734 469 653
Laboratorium Protetyczne, Miklaszewskiego 9,
Ursynów - Warszawa
telefon: (22) 641 22 77
kom: 602 535 383

Menu