Dziecko u dentysty

Dentysta jest super, czyli oswajanie dziecka ze stomatologiem.

Niestety, większość dorosłych na samą myśl o wizycie u stomatologa odczuwa dyskomfort, a czasem wręcz strach. Nie pozwól, by twoje dziecko reagowało tak samo. Kontrola stomatologiczna, a nawet ewentualne leczenie, nie muszą być przykrą koniecznością. Warto jak najwcześniej pokazać maluchowi, że nie taki diabeł straszny, jak go malują!

Kiedy pierwsza wizyta?

Większość dorosłych czeka z nią do momentu, aż pojawi się jakiś problem. To duży błąd. Pierwsza wizyta powinna mieć charakter adaptacyjny i być jedynie rutynowym przeglądem. W jej trakcie stomatolog nie będzie przeprowadzał żadnych zabiegów, a jedynie obejrzy ząbki naszej pociechy. Maluch z kolei będzie miał szansę oswoić się z gabinetem i lekarzem.
Pierwsza wizyta jest niezwykle ważna, gdyż to właśnie ona niejednokrotnie wpływa na późniejszy stosunek dziecka do stomatologa. Jeśli przebiegnie w przyjaznej atmosferze, malec nie będzie kojarzył jej z nieprzyjemnym wydarzeniem. Gdy pierwsze spotkanie z dentystą spowodowane jest, na przykład próchnicą, z pewnością nie będzie już tak kolorowo. Dziecko może przeżyć spory szok, wynikający z podjętych przez lekarza działań, a to skutkować będzie niechęcią do kolejnych wizyt.

Jak przygotować malucha do pierwszej wizyty?

Dziecko uczy się, naśladując dorosłych, w szczególności rodziców. Jeśli twoja pociecha widzi, jak przerażony udajesz się na wizytę u dentysty, nie dziw się, że sama zareaguje w ten sposób. Absolutnie nie należy straszyć dziecka stomatologiem, leczeniem i wszystkim, co się z tym wiąże! Zastanów się dwa razy, zanim powiesz maluchowi, żeby mył zęby, bo inaczej pójdzie do dentysty. Takie słowa powodują wykształcenie u dziecka reakcji lękowej na samą myśl o stomatologu. Warto przyjąć zupełnie odwrotną strategię! Mów o wizycie u dentysty jak o świetnej przygodzie, czytajcie tematyczne książeczki lub pobawcie się w gabinet stomatologiczny. Może na przegląd jako pierwsza uda się na przykład ulubiona przytulanka?

Jaki powinien być stomatolog dziecięcy? Uśmiechnięty, ciepły, przyjaźnie nastawiony, otwarty i przede wszystkim cierpliwy. Ważne, by na końcu wizyty koniecznie pochwalił malucha za ogromną odwagę. Ty również nie zapomnij powiedzieć, jak bardzo jesteś z niego dumny!

Godziny otwarcia:
Pileckiego 132
pon.-piątek.: 09:00 - 20:00
wybrane soboty.: 09:00 - 13:00 Laboratorium Protetyczne, Miklaszewskiego 9,
pon.-piątek.: 09:00 - 17:00
Pileckiego 132,
Ursynów - Warszawa
telefon: (22) 894 58 68
kom: 734 469 653
Laboratorium Protetyczne, Miklaszewskiego 9,
Ursynów - Warszawa
telefon: (22) 641 22 77
kom: 602 535 383

Menu