Diastema – jak pozbyć się przerwy między zębami?

Diastema wbrew pozorom nie jest jedynie problemem natury estetycznej. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ta niepozorna przerwa między jedynkami może skutkować licznymi chorobami przyzębia, wadami zgryzu oraz trudnościami z mową. Pozbycie się diastemy w wielu przypadkach jest więc niezbędne. Kiedy diastema wymaga leczenia? Mianem wady zgryzu określa się ją wtedy, gdy przerwa między zębami jest większa niż 2 mm. Jakie metody jej usunięcia oferuje nam stomatologia?

Rodzaje diastemy

Mimo iż diastema to dla większości po prostu przerwa między zębami, możemy wyróżnić kilka jej rodzajów. Diastema równoległa występuje wtedy, gdy zęby zlokalizowane są równolegle względem siebie. W sytuacji, gdy dolne końce zębów skierowane są w swoją stronę, mówimy o diastemie zbieżnej. Diastema rozbieżna natomiast ma miejsce wtedy, gdy górne końcówki zębów rozchodzą się.
Diastemę rozróżnić możemy także ze względu na przyczynę jej powstania. Mówimy wtedy o diastemie prawdziwej, będącej wynikiem przerostu wędzidełka górnej wargi; rzekomej, spowodowanej brakiem zębów bocznych lub występowaniem zębów nadliczbowych oraz fizjologicznej, którą obserwuje się u dzieci nieposiadających jeszcze stałych siekaczy.

Jak usunąć diastemę?

W przypadku diastemy prawdziwej (równoległej, zbieżnej oraz rozbieżnej), rozwiązaniem problemu jest podcięcie wędzidełka, a następnie założenie aparatu ortodontycznego. W większości przypadków wymagane jest leczenie aparatami stałymi. Wyjątek stanowią pacjenci rosnący, z diastemą rozbieżną – tu stosuje się aparaty ruchome.
W sytuacji, gdy podłożem diastemy jest brak zębów, zaleca się wstawienie w ich miejsce implantów. Gdy zębów jest z kolei za dużo, jedynym rozwiązaniem jest pozbycie się ich nadmiaru. To jednak nie wystarczy. Aby jedynki połączyły się ze sobą, niezbędne jest założenie aparatu ortodontycznego lub zsunięcie ich akrylową płytką.
Jedyną diastemą, która nie wymaga leczenia, jest diastema fizjologiczna.

Czy istnieje inny, szybszy sposób na piękny uśmiech? Owszem. Współczesna stomatologia oferuje nam szereg rozmaitych rozwiązań na pozbycie się problemu rozsuniętych zębów, między innymi założenie licówek lub bonding, czyli zamaskowanie diastemy kompozytem.

Godziny otwarcia:
Pileckiego 132
pon.-piątek.: 09:00 - 20:00
wybrane soboty.: 09:00 - 13:00 Laboratorium Protetyczne, Miklaszewskiego 9,
pon.-piątek.: 09:00 - 17:00
Pileckiego 132,
Ursynów - Warszawa
telefon: (22) 894 58 68
kom: 734 469 653
Laboratorium Protetyczne, Miklaszewskiego 9,
Ursynów - Warszawa
telefon: (22) 641 22 77
kom: 602 535 383

Menu