Jak dbać o szkliwo?

Czy wiesz, że szkliwo jest najtwardszą tkanką ludzkiego organizmu? Jego podstawowym zadaniem jest ochrona zębiny i miazgi, czyli wnętrza zęba. Należy dbać o nie w szczególny sposób, gdyż niestety szkliwo nie posiada zdolności regeneracyjnych. Jeżeli raz dopuścimy do zniszczenia tego ochronnego pancerza, odbudowa jego struktury często okazuje się niemożliwa.

Czym skutkuje uszkodzone szkliwo? Przebarwieniami, nadwrażliwością, łatwym dostępem bakterii, a także chorobami głębszych tkanek zęba. Dodatkowo szkliwo wpływa na estetykę naszego uśmiechu, a przecież wszyscy chcemy, aby był jak najpiękniejszy.

To w dużej mierze od nas zależy, jak bardzo wytrzymałe będzie nasze szkliwo. Co możemy zrobić, aby poprawić jego jakość?

Po pierwsze warto zastanowić się, co najbardziej je niszczy i po prostu z tego zrezygnować. Na samym początku zapomnij o słodkich, gazowanych napojach. W swoim składzie zawierają one kwas fosforowy, który wypłukuje wapń z kości, w tym z zębów.

Destrukcyjny wpływ na szkliwo mają także owoce. Czy oznacza to jednak, że całkowicie powinniśmy z nich zrezygnować? Absolutnie nie! Najlepiej jednak jeść je w trakcie posiłku. Dzięki temu kwasy w nich zawarte neutralizują się znacznie szybciej. Jeżeli zależy ci na zdrowych zębach, koniecznie wyklucz za to ze swojej diety słodycze. To głównie one odpowiedzialne są za osłabienie, a nawet rozpuszczenie szkliwa.

Co w takim razie warto jeść, aby zęby było mocne i zdrowe? Przede wszystkim produkty bogate w wapń, tj. mleko, twaróg, ser żółty, jogurty, orzechy oraz sardynki. Niestety, jak pokazują badania, nasza dieta zawiera niewystarczające ilości wapnia. Dlatego, jeśli nie jesteśmy w stanie pokryć całego zapotrzebowania na ten minerał, zaleca się stosowanie suplementacji. Aby zęby były zdrowe, koniecznie zapewniaj również organizmowi niezbędną dawkę witaminy D, która dociera do nas wraz z promieniami słonecznymi. Nasz klimat ma to jednak do siebie, że słońca często jest niewiele. Wtedy sięgnij po witaminę D dostępną w aptece. Pozwoli ci ona na szybkie uzupełnienie ewentualnych niedoborów.

Żeby zęby były zdrowe, trzeba je myć. To wiem wszyscy – ale czy to rzeczywiście taka prosta sprawa? Kupując szczoteczkę, pamiętaj, aby zawsze wybierać tę o średniej twardości. Zbyt twarde i ostre włosie może nie tylko myć, ale i ścierać szkliwo twoich zębów! Dodatkowo po każdym szczotkowaniu, płucz jamę ustną specjalnym płynem.

Zaleca się mycie zębów po każdym posiłku. Jeśli jednak nie możemy tego zrobić, skorzystajmy, chociaż z dobrodziejstw bezcukrowej gumy do żucia, która pobudza wydzielanie śliny i pomaga w oczyszczaniu zębów. I ostatnia rada – nie unikaj stomatologa! Koniecznie zgłaszaj się na wizyty kontrolne raz na pół roku. Twoje zęby ci za to podziękują.

Godziny otwarcia:
Pileckiego 132
pon.-piątek.: 09:00 - 20:00
sob.: 09:00 - 13:00 Laboratorium Protetyczne, Miklaszewskiego 9,
pon.-piątek.: 09:00 - 17:00
Pileckiego 132,
Ursynów - Warszawa
telefon: (22) 894 58 68
kom: 734 469 653
Laboratorium Protetyczne, Miklaszewskiego 9,
Ursynów - Warszawa
telefon: (22) 641 22 77
kom: 602 535 383

Menu